دیدگاه امیر مسعودی درباره مهندسی معکوس در پاسخ به تست های کنکور

دیدگاه امیر مسعودی درباره مهندسی معکوس در پاسخ به تست های کنکور

احتمالا واژه مهندسی معکوس در تست زنی و تست زنی بدون معلومات را شنیده اید. حتما برایتان سوال پیش آمده که این روش چیست و چگونه کار می کند. شاید هم تبلیغ موسساتی را دیده باشید که ادعا می کنند در عرض یک روز روشی را به شما یاد می دهند که با استفاده از آن می توانید همه درس هایتان را در کنکور بالای پنجاه درصد بزنید. بدون اینکه نیاز باشد کتاب هایتان را بخوانید! احتمالا این تصور در ذهن شما بوجود آمده که تست زنی بدون معلومات تنها راه نجات شما است و اگر آن را بلد نباشید، نمی توانید در کنکور موفق شوید! تست زنی بدون معلومات و روش مهندسی معکوس در تست زنی شاید شبیه همان قرص هایی باشد که ادعا می کند با خوردن ۱ یا ۲ دونه آن ۵ کیلو لاغر می شوید!

 

در این بخش قصد داریم بررسی کنم که تست زنی بدون معلومات و تست زنی به شیوه مهندسی معکوس اصلا چه چیزی است. آیا اصلا کاربردی دارد و امروزه می توانیم از آن برای موفقیت در کنکور استفاده کنیم. اگر شما هم به دنبال این هستید که بسته ایی شبیه تست زنی بدون معلومات و تست زنی به شیوه مهندسی معکوس را بخرید، اول این بخش را مطالعه کنید و بعد اقدام به خرید آن کنید.

تست زنی بدون معلومات چیست؟

فرض مهندسی معکوس در تست زنی و تست زنی بدون معلومات این است که، طراحان سوال در طراحی گزینه ها از الگوی خاصی پیروی می کنند. چینش گزینه ها و شکل طراحی گزینه ها معمولا به شکل خاصی است و از یک الگوریتم خاصی پیروی می کند. با کشف الگوریتم آنها و کشف روش طراحی گزینه ها و معکوس کردن آنها، می توان به گزینه درست دست پیدا کنیم. یعنی می گویند وقتی دست طراحان را خواندیم می توانیم به آنها پاتک بزنیم و با استفاده از این روش به گزینه درست دست پیدا کنیم.

 

شاید این روش حدود سالهای ۸۰ در کنکور جواب می داد و می شد با آن بیست تا بیست و پنج درصد کسب کرد. اما با گذشت زمان طراحان هوشمند شدند. امروزه دیگر از الگوریتم های قبلی استفاده نمی کنند. در حال حاضر اگر این روش ها را بلد باشید، شاید بتوانید پنج الی ده درصد را کسب کنید. خیلی از اوقات استفاده از این روش نه تنها مفید نیست بلکه به ضررتان هم تمام می شود.

 

یعنی با استفاده از این روش ممکن است حتی به گزینه درست هم دست پیدا کنید. اما همچنان که می خواهید این روش ها را یاد بگیرید که چگونه بدون معلومات و اطلاعات بتوانید به گزینه درست دست پیدا کنید، طراحان هم بیکار ننشسته اند. این حرف ها به گوششان رسیده و تکنیک ها را یاد گرفته اند. حواسشان جمع شده و گوش به زنگ شده اند که دیگر از این روش ها استفاده نکنند.

تبلیغات موسسات

در بازار کنکور افراد و موسساتی هستند که به تنها دنبال جیب خودشان اند و از ندانستن خیلی ها سوء استفاده می کنند. همه ما همیشه به دنبال راه میانبر هستیم. همه می خواهند از آسانسور موفقیت استفاده کنند. اما واقعیت این است که استفاده از این روش پیامد هایی هم دارد. اینکه دلخوش می شوید و خیالبافی می کنید که اگر این روش را یاد بگیرید در کنکور ۵۰ یا ۶۰ درصد میزنید. این در شما تنبلی ایجاد می کند.

 

ما فرض می کنیم شما توانستید با این روش کنکور را رد کنید اما در دانشگاه چه؟! در آنجا چکار می کنید؟ در دانشگاه که نمی توانید با این روش جلو روید. زیرا در آنجا سوالات تشریحی اند و نمی توانید با یک روش تمام سوالات را جواب دهید. همچنین باعث هدر رفتن پول و زمان تان می شود. از طرفی باید در کلاس ها شرکت کنید و پول تان را صرف آن کنید. همچنین زمان و انرژی صرف کنید تا این تکنیک ها را یاد بگیرید. در حالی که اصلا جواب نمی دهد!

 

در نهایت شاید الان خوشی های لحظه ای داشته باشید و خوشحال باشید که این روش باب میلتان است. اما بعد از کنکور که نتوانستید از شیوه تست زنی به شیوه معکوس و تست زنی بدون معلومات نتیجه بگیرید، آن موقع احساس می کنید که از شما کلاه برداری کرده اند. آن موقع یک حس به شدت بد خواهید داشت!

جمع بندی

پس لطفا به جای اینکه وقت و انرژی تان را صرف این کنید که با روش های غیر اصولی است نتیجه بگیرید، بهتر است وقت تان را صرف درس خواندن درست و اصولی کنید. اگر این روش ها جواب می داد همه معلمان از آنها استفاده می کردند. آن را یاد می گرفتند و به شاگردانشان یاد می دادند تا نتیجه خوبی بگیرند!

 

مطمئن باشید اگر این روش جواب می داد حتما آن را به شما آموزش می دادیم! اما این روش کلاه برداری است و امروزه نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم هست. پس مراقب باشد تا گول تبلیغات این گونه کلاس ها و بسته ها را نخورید. سعی کنید با برنامه ریزی درست و مناسب، روش مطالعه صحیح، روش های تندخوانی، روش های تقویت حافظه و روش های تست زنی به شیوه های صحیح سنجشی زماندار و آموزشی، به موفقیت دلخواهتان برسید.

مهندس امیر مسعودی مدرس برتر ریاضی کنکور

امیر مسعودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

5 گام ویژه کنکور آسان است تا قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی

پ فروردین ۷ , ۱۳۹۹
۵ گام ویژه کنکور آسان است تا قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی   اول: مشخص کردن هدف مرحله اول موفقیت در هر کاری، خصوصا در کنکور، این است که مشخص کنیم در نهایت به چه چیزی می خواهیم برسیم؟ و چرا می خواهیم به آن برسیم؟ باید مشخص کنیم […]
تماس با خط 1
تماس با خط 2