مهندس امیر مسعودی از کنترل استرس شب کنکور میگوید

مهندس امیر مسعودی از کنترل استرس شب کنکور میگوید

فقط کافیه این روزای آخر با چندتا کنکوری هم صحبت بشید تا میزان استرس رو تو چشماشون ببینید! روز چالش برانگیز زندگی (کنکور) نزدیکه و را مدام با خودتون برای شرکت تو جلسه کنکور و نتیجه‌ی آخرش کلنجار میرید. اگر سوالات سال‌های قبل رو بررسی کنید متوجه میشید که تنها محتوای علمی در گلچین کردن شما برای ورود به دانشگاه موثر نیست، تو این سال‌ها هر کسی که میخواد نتیجه خوبی بگیره باید مدیریت آزمون و مدیریت خودش رو خوب بلد باشه، شما باید بدونید که چطور خودتون رو در شرایط بحرانی کنکور مدیریت کنید. قصد دارم در ادمه مقاله در مورد موارد مهمی که باید روز قبل از کنکور رعایت کنید بیشتر باهاتون حرف بزنم.

چجوری استرس شب کنکور رو کنترل کنیم؟

استرس و اضطراب به مقدار کم طبیعیه، پس جای نگرانی نیست. کنکور با توجه به اینکه بزرگ ترین آزمون شما در ۲۰ سال اول زندگیتون هست حتما همراه خودش کمی استرس به وجود میاره.
وقتی وارد جلسه‌ی کنکور می‌شید یادتون باشه نفس بکشید! معمولا اضطراب باعث میشه نفس‌هایتون تند و سطحی بشه، یعنی ریه‌هایتون به اندازه‌ای که باید، از هوا پُر نمی‌شه. چشم‌هاتون رو ببندید و یک دست‌ رو روی شکم‌تون و دست دیگه رو روی سینه‌تون بذارید و پنج نفس آرام و عمیق بکشید، هنگام نفس کشیدن، باید شکم‌تون بالا و پایین بره و سینه‌تون تا جایی که امکان داره بی‌حرکت باشه. قبل از درست قبل از شروع برگزاری کنکور این کار رو انجام بدید تا تمرکزتون را به‌دست بیارید و بر استرس غلبه کنید.
روز قبل از کنکور مطالعه به منظور یادگیری و مرور مطالب پیچیده کاری کاملا اشتباه و غلط هست. مطمئن باشید مطالعه تو این موقعیت برای شما هیچ فایده ای نداره و فقط باعث ایجاد فشار بی مورد روی ذهن شما میشه (اگر خیلی نگران هستید نهایتا ۲ تا ۳ ساعت اون هم در ابتدای روز به مرور نکات کلیدی و فرمول ها اختصاص بدید)
برای اینکه شب قبل از کنکور خواب خوبی رو تجربه کنید بهتره در طول روز کمی به پیاده روی برید تا شب خواب خوبی داشته باشید.
روز قبل از کنکور را می تونید پیش دوستای خودتون باشید، گل بگید و گل بشنوید! البته به طور مطلق حرف زدن راجبه کنکور اون هم با دوستان ممنوع (مخصوصا از نوع منفی نگرش)
بهتره شب قبل از کنکور سراسری ساعت ۱۰ و یا حداکثر ۱۱ شب به رخت خواب برید.
شب قبل از کنکور با هیچ یک از اقوام از طریق تلفن و یا به صورت حضوری در مورد کنکور صحبت نکنید.
شام شب کنکور بهتره در حدود ساعت ۸ یا ۹ شب یعنی دو ساعت قبل از خوابیدن صرف بشه
شب کنکور از خوردن غذا های پر ادویه، تند، چرب و سنگین به شدت خودداری کنید
حتما روز کنکور صبحانه کامل مصرف کنید (در غیر این صورت سر جلسه کنکور به دلیل کمبود گلوکز خون، مغزتون ارور میده!)
به موقع برای حرکت به سمت حوزه آماده شید، حضور ۳۰ دقیقه‌ای قبل از برگزاری آزمون میتونه استرس شما را به طور قابل ملاحظه‌ای کم کنه
در صورتی که با نوشیدن شیر مشکل ندارید، بهتره قبل از خواب یک لیوان شیر ولرم و البته کم چرب برای یه خواب راحت مصرف کنید.
شب قبل از کنکور همه وسایل مورد نیاز برای آزمون رو آماده کنید. وسایلی مثل شناسنامه، کارت ملی، مداد ( چندین عدد)، پاک کن، کارت ورود به جلسه، وسیله ای جهت الساق کارت به لباس در روز آزمون و….
برای جلسه کنکور توصیه میکنم یک بطری آب (یخ نزده) و مواد قندی بدون مواد افزودنی آماده کنید (نبات بهترین گزینه هست)

***در آخر لازم میدونم به شما یادآوری کنم که کنکور تنها عامل موفقیت شما در زندگی نیست. به خدای بزرگ توکل کنین و نتیجه یک سال تلاش رو به خودش واگذار کنید. همگی موفق باشید.

 

مهندس امیر مسعودی مدرس برتر ریاضی کنکور

امیر مسعودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

با مهندس امیر مسعودی به بهترین برنامه ریزی دست یابید ( بخش اول )

ج تیر ۴ , ۱۴۰۰
با مهندس امیر مسعودی به بهترین برنامه ریزی دست یابید ( بخش اول ) بدون شک، برنامه ریزی در زندگی موجب می‌شود تا فرد موفق‌تری باشیم و بهتر بتوانیم از زمان خود استفاده کنیم. ولی یادگیریِ نحوه‌ی برقراریِ تعادل، میان وظایف گوناگون در زندگی، کاری چالش‌برانگیز است. گاهی کار، مدرسه […]
تماس با خط 1
تماس با خط 2